Na naši spletni strani Avtomanija.com uporabljamo piškotke, s katerimi izboljšujemo vašo uporabniško izkušnjo in vam zagotavljamo ustrezne vsebine in oglaševanje. Z nadaljno uporabo naše spletne strani se s tem strinjate.

Nadaljuj...
Članki   |   VN Brazilije 1991
Zmaga pred domačimi navijači v šesti prestavi
24. marec leta 1991 se je v srcih brazilskih ljubiteljev formule 1 zasidral za vedno. Ayrton Senna je prvič slavil pred domačimi dirkači.
Artur Švarc
7. november 2018 | 9:58:10

Njihov največji dirkaški heroj vseh časov, Ayrton Senna, je tu osvojil svojo prvo zmago pred domačimi navijači  in to šele v svoji osmi sezoni v Formuli 1.

Senna je dirko povedel s prvega štartnega mesta in si takoj privozil nekaj prednosti pred Mansllom, Patresejem, Alesijem, Bergerjem in Prostom. Po desetih krogih ga je začel Mansell loviti in mu prišel za hrbet, vendar je brkati Anglež s katastrofalnim prvim postankom, ki je trajal kar 14 sekund, padel tudi za Patreseja in Alesija. Mansell se je po postankih spet vrnil na drugo mesto in ogrožal Senno, a je moral zaradi prazne gume še enkrat v boks.

Medtem je 20 krogov pred koncem  tudi Senni začel odpovedovati menjalnik, ostal je brez četrte prestave.

V 60. krogu je Mansell že prepolovil njegovo prednost in postavil najhitrejši čas. Na Brazilčevo srečo je krog za tem Angležu odpovedal menjalnik. Dva kroga pozneje je Senna ostal še brez tretje in pete prestave ter zadnjih sedem krogov odpeljal v šesti prestavi in v počasnih ovinkih nekajkrat skoraj ugasnil motor.

Iz ozadja se je hitro bližal Patrese, ki pa je zaradi lastnih težav z menjalnikom prav tako izgubil možnost odvzeti trikratnemu svetovnemu prvaku zmago pred ekstatično množico.

S tremi sekundami prednosti je Senna med prečkanjem ciljne črte kričal od veselja.

Psihični in fizični napor obdržati avto pri življenju v šesti prestavi sta Brazilcu povzročila mišične krče in vročino, tako da so ga morali zaradi izčrpanosti dvigniti iz dirkalnika in prenesti do odra za zmagovalce.

Ne smemo pozabiti, da so bili to časi, ko je bila mehanika precej bolj groba in je zelo pogosto nagajala ali celo odpovedala. Ta zmaga človeka nad strojem velja za enega najbolj junaških dogodkov v Formuli 1.

denis1304
ni nekaj podobnega naredil tudi Schumacher... vozil z eno prestavo
7.11.2018 14:50:57
denis1304
če odgovorim sam sebi... bil je 2. z zataknjenim menjalnikom v 5. prestavi v Barceloni leta 1994
7.11.2018 14:57:06
klinger
senna je bil in vedno bo fenomen, najvecji od vseh...zal je usoda hotela drugace...da mu ni bilo usojeno, da se mu izpolni zelja-naslov z wiliamsom
7.11.2018 16:09:38
senna94
Kralj kraljev f1 karakter, misurioznost, vizije moje mnenje Božje delo.
7.11.2018 19:29:09
mojsterjaka
Nepozaben.....v mojem življenju verjetno ne bom spoznal bolj karizmatičnega dirkača kot je Aryton Senna. Še sedaj mi gre včasih na jok ko gledam njegove posnetke! Največji v moji eri!